Artyści na Life Festival Oświęcim

 

Balkan Beat Box

Balkan Beat Box został założony w 2003 roku przez Ori Kaplana i Tamira Muskata, którzy razem z wokalistą/rapperem i perkusjonistą Tomerem Yosefem stanowią trzon zespołu. Tamir i Ori są aktywni na nowojorskiej scenie od wielu lat, grali w takich formacjach jak Firewater, Gogol Bordello, Big Lazy, Shot'nez. Prezentowali się na całym świecie również jako DJ'e .

Tamir Muskat dorastał w domu pełnym rumuńskiej oraz afrykańskiej muzyki. Ori Kaplan dorastał w Jaffa grając klezmerską muzykę na klarnecie. Tamir Muskata produkował dużą część muzyki Gogol Bordello, Firewater, JUF oraz Big Lazy. Tomer Yosef natomiast, to niezwykle uzdolniony sceniczny performer z Izraela, mający na swym koncie występy w filmach (m.in. znany w Polsce „Przyjeżdża orkiestra”), rolę komika w TV, występy DJ’skie oraz dwa solowe albumy. Balkan Beat Box jest naturalnym etapem rozwoju ich doświadczenia diaspory.

Po debiutanckiej płycie "Balkan Beat Box" (2005), która z marszu trafiła do klasyki eklektycznego world, nadszedł czas na kolejny wysoko oceniany krok w rozwoju zespołu - "Nu-Med" (2007). Rok 2008 przyniósł box "Nu Made Remixes and Lives" zawierający remixy, niepublikowane wcześniej nagrania oraz dysk DVD.

W 2010 roku powrócili z albumem "Blue Eyed Black Boy", nagranym w Tel Avivie oraz Belgradzie w środku antykosowskich demonstracji. Wyprodukowana samodzielnie przez zespół płyta nagrana została z udziałem wielu instrumentów oraz gości, wśród których warto wymienić belgradzką cygańską orkiestrę Jovica Ajdarevic Orkestar.

Najnowszym dzieckiem Balkan Beat Box jest wydany w 2012 roku album „Give”. Tym razem obeszło się bez gości, a trójka muzyków zamknęła się w studio, by nagrać swój najbardziej jak do tej pory politycznie i społecznie zaangażowany produkt. Połączyli na nim surowość i energię elektronicznej sceny klubowej Afryki, Azji i Południowej Ameryki, dodając do tego tradycyjne dla ich twórczości elementy hip-hopu, ragga i rocka.

“To jak do tej pory najbardziej hardcorowy nasz album” – mówi Tamir Muskat. Zainspirowany ubiegłorocznymi protestami ludzi na całym świecie – od ruchu Occupy Wall Street poprzez arabską wiosnę, „Give” odzwierciedla nadzieje i gniew naszych czasów.

Ori wyjaśnia, że album pokazuje “nasze rozczarowanie społecznymi, ekonomicznymi i politycznymi systemami, które rządzą naszym życiem i określają świat w którym przyjdzie żyć naszym dzieciom. Wyraża też nasze poparcie dla różnorodnych ruchów i rewolucji mających obecnie miejsce oraz dla walki z korporacyjną chciwością, która opanowała nasze społeczeństwa i sparaliżowała bądź kupiła naszych liderów.”

Balkan Beat Box jak do tej pory w Polsce wystąpił kilkukrotnie. Pierwsza wizyta miała miejsce w czerwcu 2008, gdy zagrali piorunujący koncert na festiwalu Wroc-Love Summer Stage we Wrocławiu. Widowisko zostało powtórzone w lipcu 2009 dla 12.000 osób szczelnie wypełniających ulicę Szeroką na krakowskim Kazimierzu w ramach Festiwalu Kultury Żydowskiej. Koncert transmitowany był na żywo przez TVP Kultura.

W 2010 roku odwiedzili festiwal „Inne Brzmienia” w Lublinie, a w sierpniu 2012 porwali do tańca publiczność poznańskiego Ethno Portu. Z bardzo dobrymi recenzjami i tłumami fanów spotkały się ich koncerty klubowe w Krakowie i Warszawie jesienią ubiegłego roku, podobnie jak koncerty plenerowe w Szczecinie i w opolskim amfiteatrze w czerwcu 2013.

Balkan Beat Box prezentowali swoją muzykę na największych festiwalach na świecie (m.in. Glastonbury czy Roskilde), zawsze spotykając się z dzikimi reakcjami i owacjami na stojąco. Szybko stali się jedną z największych gwiazd nowoczesnej sceny world music.

Zespół cechuje świeże spojrzenie na muzykę postrzeganą jako ciągły dialog. Może ona przybierać formę zderzenia kultur i być odbierana jako diaspora.

 
 
Organizator:
we współpracy z:
Partnerzy:
Sponsorzy:
Sponsorzy wspierający:
Patroni medialni: