Artyści na Life Festival Oświęcim

 

Eric Clapton

Eric Clapton urodził się 30 marca 1945 w Ripley w Anglii. W 1958 roku, kiedy rock and roll opanował cały świat, Eric dostał na 13. urodziny swoją pierwszą gitarę. Jakiś czas później zaczął odkrywać amerykańskiego bluesa, który idealnie pasował do jego postrzegania samego siebie, do poczucia, że jest outsiderem, że jest "inny". W 1962 roku, będąc pod wrażeniem gry swoich ówczesnych idoli, takich jak Freddie King, B.B. King, Muddy Waters czy Buddy Guy, poprosił dziadków o pomoc w zakupie kolejnej gitary.

W wieku 17 lat Eric Clapton wstąpił do swojego pierwszego zespołu - The Roosters. Grał w nim od stycznia do sierpnia roku 1963. We wrześniu tego roku wziął udział w siedmiu występach grupy Casey Jones and the Engineers. Zanim jednak muzyka stała się jego pełnoetatowym zajęciem, utrzymywał się pracując także jako robotnik na budowach oraz u boku swojego dziadka, murarza i tynkarza.

Od 1963 do marca 1965 roku Clapton występował w rockandrollowym zespole o bluesowych korzeniach – The Yardbirds. To wówczas zdobył przydomek "Slowhand" i nagrał pierwsze albumy: "Five Live Yardbirds" i "Sonny Boy Williamson and The Yardbirds". Jednak wiedząc, że jego muzyczną drogą jest blues, opuścił zespół, który zdecydował się grać bardziej komercyjną muzykę. Tuż po jego odejściu grupa dorobiła się pierwszego wielkiego przeboju, "For Your Love", nagranego jeszcze z udziałem Claptona.

W kwietniu 1965 roku John Mayall zaprosił Erica do przyłączenia się do grupy John Mayall's Bluesbreakers. Grając w tym zespole, Clapton ugruntował swoją pozycję znakomitego gitarzysty bluesowego.

W połowie 1966 roku Eric opuszcza zespół Mayalla i zakłada wraz z Jackiem Brucem i Gingerem Bakerem lgrupę Cream. W czasie dwóch lat istnienia zespołu muzycy nagrali kilka świetnych albumów studyjnych: "Fresh Cream", "Disraeli Gears", "Wheels Of Fire" czy "Goodbye" oraz płyty koncertowe. Jako członek Cream, Clapton potwierdził też swoją pozycję czołowego gitarzysty rockowego, która wyniosła go do poziomu supergwiazdy.

Po rozpadzie Cream, Clapton założył w 1969 roku, wspólnie z Gingerem Bakerem (perkusistą Cream), Stevem Winwoodem (Traffic) i Ricem Grenchem (Family) zespół Blind Faith, który rozpadł się po nagraniu jednego albumu i zagraniu jednej trasy koncertowej po Stanach. Eric, zmęczony rosnącą sławą oraz szumem wokół dwóch ostatnich zespołów, usuwa się na jakiś czas w cień i jedzie w tournée z amerykańską grupą Delaney and Bonnie and Friends. W tym samym czasie zaczyna też więcej komponować. Album koncertowy Deaney & Bonnie został wydany w 1970 roku. W tym samym roku ukazuje się też debiutancka płyta Claptona.

W 1970 roku Eric formuje kolejny zespół - Derek and the Dominos. I to właśnie z nim nagrał jedną ze swych najsłynniejszych piosenek - "Layla". Utwór został zaprezentowany na płycie "Layla And Other Assorted Love Songs". Tematycznie album opiera się na niespełnionej miłości Erica do żony swojego przyjaciela, George'a Harrisona, Pat. Zespół rozpada się po amerykańskiej trasie koncertowej oraz nieudanej próbie nagrania drugiej płyty.

Z powodu problemu z narkotykami Clapton znika ze sceny na kolejne dwa lata, aby powrócić w 1973 roku z płytą live "Eric Clapton's Rainbow Concert". Po wydaniu tego albumu Clapton kontynuuje solową karierę i nagrywa szereg albumów, między innymi: "Slowhand", "Another Ticket", "Money And Cigarettes".

W drugiej połowie lat 80. artysta zaczął komponować muzykę do filmów, a jego największym sukcesem na tym polu okazał się być soundtrack do filmu "Rush", wydany w 1991 roku i zawierający balladę "Tears In Heaven", poświęconą pamięci czteroletniego synka Conora, który zginął, wypadając z okna apartamentowca w Nowym Jorku.

Lata 90. to dla Claptona czas kolejnych muzycznych przygód. Wielką popularność zyskał wydany w 1992 roku zapis koncert "Unplugged", który gitarzysta nagrał na prośbę MTV. W 1994 roku światło dzienne ujrzał album "From The Cradle", będący powrotem do bluesowych korzeni artysty, a w roku 1997 Clapton niespodziewanie wziął udział (pod pseudnonimem "X-sample") w nagraniu płyty z muzyką dance, wydanej pod szyldem "TDF". Wreszcie, w 1998 roku Clapton wydał płytę "Pilgrim", muzycznie skręcającą w kierunku muzyki soul.

Ubiegła dekada to dla Claptona czas, spędzony na odświeżaniu swoich muzycznych fascynacji i współpracy z idolami i przyjaciółmi - od nagranego, razem z BB Kingiem krążka "Riding With The King" (2000), solowy album "Reptile (2001), przez płyty, poświęcone legendzie bluesa Robertowi Johnsonowi (2004), koncertową reaktywację Cream w 2005 roku, aż po album, nagrany z JJ Cale'm, "The Road To Escondido" (2006).

Eric Clapton jest cały czas bardzo aktywnym muzykiem. Co kilka lat wydaje płyty (najnowsze to wydany w 2010 roku album "Clapton" i ubiegłoroczny "Old Sock") oraz cały czas koncertuje. Jego tegoroczna trasa będzie miała również polski przystanek - 28 czerwca 2014 roku artysta wystąpi na Life Festival Oświęcim.

 
 
Organizator:
we współpracy z:
Partnerzy:
Sponsorzy:
Sponsorzy wspierający:
Patroni medialni: