Artyści na Life Festival Oświęcim

 

Soundgarden

Zespół Soundgarden został założony w 1984 roku w Seattle przez wokalistę i gitarzystę Chrisa Cornella, gitarzystę prowadzącego Kima Thayila i basistę Hiro Yamamoto. Jest uznawany za ikonę muzyki grunge, obok takich grup, jak Pearl Jam, Nirvana oraz Alice In Chains.

Trzy pierwsze albumy Soundgarden: „Ultramega OK” (1988), „Louder Than Love” (1989) i „Badmotorfinger” (1991) zapewniły zespołowi status gwiazdy sceny muzyki niezależnej. Światowy sukces komercyjny przyszedł wraz z wydanym w 1994 roku albumem „Superunknown”, który przyniósł przebojowe single: „Spoonman”, „Fell On Black Days”, „The Day I Tried To Live” i przede wszystkim „Black Hole Sun”, grany przez muzyczne stacje radiowe i telewizyjne na całym świecie.

Idąc za ciosem, grupa nagrała kolejną bestsellerową płytę „Down On The Upside” (1996). Niestety, rok później, na skutek konfliktów pomiędzy muzykami, Soundgarden oficjalnie przestał istnieć. Wokalista Chris Cornell z powodzeniem kontynuował karierę solową (nagrał m.in. piosenkę do filmu o Bondzie, „You Know My Name”), wraz z muzykami Rage Against The Machine utworzył też supergrupę Audioslave, natomiast perkusista Matt Cameron dołączył do zaprzyjaźnionej formacji Pearl Jam.

Na reaktywację Soundgarden fani musieli czekać aż do 2010 roku. W 2012 roku legenda grunge nagrała nowy – pierwszy od 16 lat - album studyjny, „King Animal”. Obecnie zespół występuje w składzie: Chris Cornell, Kim Thayil, Ben Shepherd i Matt Cameron – tym samym, który rozstawał się pod koniec XX wieku, u szczytu popularności Soundgarden.

 
 
Organizator:
we współpracy z:
Partnerzy:
Sponsorzy:
Sponsorzy wspierający:
Patroni medialni: