News

 

Muzyka, wyjątkowa atmosfera i tłumy na piątkowych koncertach

28.06.2014 (01:22)

Ponad 15 tysięcy osób na płycie, fenomenalna atmosfera i świetna pogoda – to Soundgarden na LFO. Do tego Coria, Luxtorpeda i Balkan Beat Box. Tak w skrócie wyglądał trzeci festiwalowy dzień.

Muzyka, wyjątkowa atmosfera i tłumy na piątkowych koncertach

Pierwszy koncert Soundgarden w Polsce przerósł chyba oczekiwania artystów i publiczności. Przed tym długo wyczekiwanym przez fanów zespołu występem na scenie pojawili się zwycięzcy Life On Stage - Coria oraz Luxtorpeda i Balkan Beat Box.

Na scenie było coś wyjątkowego, fajnie się grało – mówili po występie członkowie Luxtorpedy. Lider zespołu, Robert Friedrich podkreślił, ze to jest takie miejsce, które jest ogromnym znakiem zapytania, jaki sens ma życie, umieranie.

O sile muzyki Luxtorpedy głośno jest nie tylko w Polsce. Grupa powstała w 2010 roku z inicjatywy Roberta „Litzy“ Friedricha, gitarzysty i wokalisty znanego z takich formacji, jak Acid Drinkers, Turbo, Flapjack, Arka Noego, 2Tm2,3 i KNŻ. Do współpracy muzyk zaprosił gitarzystę Roberta Drężka, basistę Krzysztofa Kmiecika, związanych wcześniej z Armią oraz z formacją 2Tm2,3 oraz perkusistę Tomasza Krzyżaniaka, znanego wcześniej z Turbo i Armii. W 2011 roku, w trakcie nagrywania albumu, skład uzupełnił Przemysław Frencel, raper znany z hip-hopowego duetu 52 Dębiec. Na LFO lider Luxtorpedy przyjechał z synem, wnukiem i córką, która – jak powiedział - najbardziej na występ Balkan Beat Box.

Na pewno występ tego izraelsko-amerykanskiego zespołu nie zawiedli jej oczekiwań. Muzycy z Balkan Beat Box porwali publiczność i wprowadzili na scenę LFO dużo izraelsko-balkanskiego życia. Rytmy, instrumentalizacja i aranże oraz charyzma lidera – Tomera Yosefa sprawiły, ze zebrani na płycie stadionu nie przestawali skakać i tańczyć. Artyści z Balkan Beat Box prezentowali swoją muzykę na największych festiwalach na świecie (m.in. Roskilde i Glastonbury) i bardzo szybko stali się jedną z największych gwiazd nowoczesnej sceny world music. Zespół został założony w 2003 roku przez Ori Kaplana i Tamira Muskata, którzy razem z wokalistą/raperem i perkusjonistą Tomerem Yosefem stanowią trzon Balkan Beat Box.

Tomer Yosef podkreślił zaraz po występie jak bardzo ważne było dla zespołu zagranie na LFO. 65 lat temu rzeczy które się tu działy dla nas jako Żydów sa tak nieprzyjemne i straszne, ze czujemy sie uprzywilejowani, ze możemy dziś tutaj celebrować życie razem z nowym pokoleniem, które tu przyszło. Ori Kaplan dodał, ze publiczności festiwalowej niosą przesłanie tolerancji, wrażliwości na druga osobę i braku przemocy.

Soundgarden szybko porwał tłumy zebrane na stadionie MOSiR i zaserwował porcje grania, na która publiczność tak wytrwale czekała. Zespół był w świetnej formie, nawiązywał spontaniczny kontakt z publicznością. To świetny występ i bardzo dobra realizacja. Ludzie świetnie się bawią. Dobrze się u was czujemy. – mówił w trakcie koncertu jeden z członków ekipy Soundgarden. Mam nadzieje że tu wrócimy.

Zespół Soundgarden został założony w 1984 roku w Seattle przez wokalistę i gitarzystę Chrisa Cornella, gitarzystę prowadzącego Kima Thayila i basistę Hiro Yamamoto. Jest uznawany za ikonę muzyki grunge, obok takich grup, jak Pearl Jam, Nirvana oraz Alice In Chains.

Muzyka i atmosfera i tłumy na stadionie przekonały chyba wszystkich, ze warto było czekać na pierwszy koncert Soundgarden w Polsce.

Już jutro na stadionie MOSiR m.in. Edyta Bartosiewicz i Eric Clapton.

 

Pozostałe

 

Szósta edycja Life Festival Oświęcim potrwa od 17 do 20 czerwca 2015 r. W styczniu… czytaj więcej ›

 

14 lutego w Kraków Arenie wystąpi Ennio Morricone. Współorganizatorem koncertu… czytaj więcej ›

 

Wielki sukces Life Festival Oświęcim! 20 tysięcy par dłoni oklaskujących Erica… czytaj więcej ›

 

Ponad 15 tysięcy osób na płycie, fenomenalna atmosfera i świetna pogoda – to… czytaj więcej ›

 

Wczoraj poznaliśmy zwycięzców konkursu na plakat MOJA WOLNOŚĆ. czytaj więcej ›

 

Drugi dzień piątej edycji obfitował w pozytywne emocje. Wypełniona po brzegi sala OCK,… czytaj więcej ›

 
 
 

 
Organizator:
we współpracy z:
Partnerzy:
Sponsorzy:
Sponsorzy wspierający:
Patroni medialni: